Vedlejší účinky očkování zvládnete s domácí lékárničkou

Čeká vás nebo vaše dítě očkování? Obáváte se vedlejších účinků? Nemusíte mít zbytečný strach. Nejběžnější komplikace zvládnete sami s domácí lékárničkou.

Vedlejší účinky očkování zvládnete s domácí lékárničkou

Nejčastější vedlejší účinky jsou většinou mírné

Očkovací látky (vakcíny) mohou mít, stejně jako jiné léky, vedlejší účinky. Většina z nich je naštěstí jen mírná, a tak se s nimi snadno vypořádáte. S čím vším se můžete po očkování setkat?

  1. Zarudlé a oteklé místo vpichu. Jako první pomoc poslouží studený obklad, který obvykle přinese úlevu. Pokud ten nezabere, zkuste léky s obsahem paracetamolu.
  2. Zvýšená teplota nebo horečka. Teplotu pravidelně měřte. Jestliže se zvyšuje, můžete ji srazit léky s obsahem paracetamolu. Dodržujte pitný režim a dodávejte tělu tekutiny. Pokud se chcete ochladit sprchou, použijte vlažnou vodu. Ledová sprcha ani zábal se nedoporučují.
  3. Únava, ospalost, podrážděnost. Tyto příznaky jsou typické pro děti a obvykle samy vymizí do 24–48 hodin.
  4. Zvracení a průjem. Opět jde jen o přechodné vedlejší účinky, které samy odezní. Nezapomínejte doplňovat tekutiny! Jedná-li se o miminko, které kojíte, pokračujte v kojení, ale jen v malých dávkách.
  5. Bulka v místě vpichu. Ani v tomto případě se nemusíte znepokojovat. Bulka zmizí sama, ale může to trvat i pár týdnů.
  6. Slabost, mdloby. To je méně častá komplikace očkování. Pokud se vám nebo vašemu dítěti točí po očkování hlava, je lepší zaujmout polohu vleže a zvednout nohy nahoru. Během chvíle by se vám mělo udělat lépe. Naordinujte si klidový režim a odpočívejte.  

Kdy vyhledat lékaře

Některé vedlejší účinky očkování mohou být závažnější a je nutná návštěva lékaře. Naštěstí jsou vzácné. Patří k nim:

(brbr)

Zdroj: healthywa.wa.gov.au/Articles/N_R/Possible-side-effects-of-vaccination

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Může za pokles výskytu infekcí hygiena? Fatální omyl

Může za pokles výskytu infekcí hygiena? Fatální omyl

Jeden z největších omylů antivakcinačního hnutí je názor, že za pokles výskytu infekcí může hygiena, nikoli očkování. Na následujících řádcích vysvětlíme proč.

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Očkování proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím je i pro dospělé

Lidský papilomavirus způsobuje rakovinu děložního čípku u žen a genitální bradavice (a další onemocnění) u obou pohlaví. S tímto virem se v životě setká až 80 % lidí. Očkovat proti němu se mohou nechat i dospělí.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková