Potřebují miminka očkování proti pneumokokům?

Když se u miminka započne s očkováním, je na rodičích, aby rozhodli, zda kromě povinných vakcín dostane jejich potomek i ty doporučené. Za zvážení rozhodně stojí očkování proti pneumokokům. Přinášíme odpovědi na tři nejčastější dotazy rodičů ohledně tohoto očkování.

Potřebují miminka očkování proti pneumokokům?

1. Proč dítě potřebuje ochranu proti pneumokokům?

Protože děti do dvou let jsou nejohroženější skupinou. Pneumokoky se běžně nacházejí v horních dýchacích cestách dětí i dospělých. Nakazit se lze kdekoli. Některé kmeny jsou neškodné, jiné způsobují nachlazení nebo záněty středouší. Ty nejnebezpečnější pak mají na svědomí zápaly plic, záněty mozkových blan a infekce krevního oběhu (otravy krve). Očkování je účinnou prevencí. Po jeho zavedení se počet těchto těžkých infekcí u dětí do 5 let snížil o 80 %.

2. Čím se očkuje?

Dětský lékař v době zahájení očkování nabízí na výběr dvě konjugované vakcíny proti pneumokokům. Jedna z nich chrání proti deseti kmenům, druhá proti třinácti. Základní vakcínu hradí pojišťovna, doplatek na druhou je obvykle kolem 400–500 Kč, podle dodavatele. Váháte, kterou vybrat? Jste-li ve finanční tísni, nechte dítě naočkovat alespoň základní vakcínou. Pokud si můžete dovolit očkovací látku se širším spektrem účinnosti, neváhejte – ochrana je větší. Někdy lze na dražší vakcínu dosáhnout i jinak. Doporučená očkování jsou zdravotními pojišťovnami často hrazena v rámci bonusů, někdy i plně. Proto by bylo nejlepší zeptat se ve své pojišťovně na možnost proplacení ještě před tím, než se definitivně rozhodnete. Nezapomeňte si schovat paragon. Očkovat proti pneumokokům lze i starší děti a dospělé, jim též pojišťovny na vakcíny přispívají.

3. Jaké nežádoucí účinky mohou vakcíny mít? 

Odmítnutí očkování proti pneumokokům je daleko riskantnější než jeho potenciální nežádoucí účinky. Jedná se o velmi bezpečné a dobře snášené vakcíny. Pokud se reakce vůbec vyskytne, bývá to nejčastěji zvýšená teplota (u méně než 2 % očkovaných dětí i horečka), případně zarudnutí nebo otok v místě aplikace vakcíny. Jde opravdu o drobnosti, které snadno vyřešíte. Navíc jsou nesrovnatelné s riziky, která představuje pneumokoková infekce.

(pez)

Zdroj: 
www.parents.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Vakcíny plné škodlivin? Omyl, každá složka je důležitá

Vakcíny plné škodlivin? Omyl, každá složka je důležitá

Hlavní složkou vakcíny je virus, bakterie nebo toxin způsobující nemoc, proti níž se očkuje. Ve vakcíně však musí být i další látky, které zajistí její bezpečnost a účinnost. Všechny složky mají svůj význam, a proto není důvod se kvůli nim očkování vyhýbat.

Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!

Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!

Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.

Chraňte své rodiče i děti: nechte je očkovat proti pneumokokům!

Chraňte své rodiče i děti: nechte je očkovat proti pneumokokům!

Pneumokoková onemocnění považují lékaři za jedna z nejnebezpečnějších. Mezi obzvláště ohrožené jedince patří děti do 2 let a senioři nad 65 let. Naštěstí existuje způsob, jak osoby v riziku ochránit.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková