Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!

Začíná sezóna kempování, výletů do hor nebo na vodu. Abyste se domů vrátili v pohodě a zdraví, je třeba dodržet několik základních pravidel.

Vyrážíte za dobrodružstvím nebo jen tak do přírody? Připravte se!

1. Zkontrolujte očkovací průkaz

Nevypršelo vám náhodou nějaké očkování? Obzvlášť důležité je očkování proti klíšťové encefalitidě. Klíšťata začínají být aktivní již brzy na jaře a očkování vás ochrání před nemocí, která přináší mnoho zdravotních problémů. Zkontrolujte i platnost očkování proti tetanu.

2. Zajistěte tělu teplo

Jarní teploty dovedou při odpoledním sluníčku pořádně zahřát, ale v noci často ještě klesají téměř k nule. Abyste si z přírody nepřivezli nachlazení nebo zánět průdušek, určitě s sebou mějte dostatek teplého oblečení. Ideální je více vrstev, abyste se mohli přizpůsobit výkyvům teplot během dne. Nepromokavá vrchní vrstva a kvalitní spacák jsou základem pro tepelný komfort.

3. Bez vody nevyrážejte

Pokud putujete po lesích, nespoléhejte na vodu ze studánek. Může být infikovaná například od lesní zvěře a jejím pitím riskujete vážné zažívací potíže. Přibalte proto dostatečné zásoby pitné vody. Nezapomínejte ani na rezervní potraviny, které se v batohu nezkazí.

4. Repelent vždy s sebou

Ochrana před klíšťaty a odstup od lesní zvěře by měly být samozřejmostí při jakékoliv venkovní aktivitě.

5. Výbava je nutností

Pobyt v přírodě je téměř vždy spojen s fyzickou aktivitou. I pouhé chození v terénu si žádá pevnou obuv. Pokud se pouštíte do akčnějších činností, vždy si opatřete adekvátní vybavení – například helmu a záchrannou vestu.

Rada na závěr

Bez ohledu na místo pobytu nebo program mějte na paměti obecná, ale o to důležitější pravidla:

(pak)

Zdroj:
www.cdc.gov

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Vedlejší účinky očkování bývají nepříjemné. Víte, jak dítěti ulevit?

Chladivé obklady, klidné prostředí domova, mazlení a chování, někdy i léky. To všechno pomůže dětem vyrovnat se s možnými nežádoucími účinky očkování. Dlouho trvající teploty, nebo dokonce horečka už jsou důvodem k návštěvě lékaře.

Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování

Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování

Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Letošní Světový týden očkování se nese v duchu účinnosti vakcín

Světový týden očkování, který tradičně probíhá poslední týden v dubnu (24.–30. 4. 2017), má letos jasné poselství: „Vakcíny účinkují“. Světová zdravotnická organizace chce především zvýšit povědomí o očkování.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková