Srovnání ČR a Velké Británie – jsou britští rodiče zodpovědnější?

Jedním ze zásadních kroků, kterými můžeme pomoci dětem k lepšímu zdraví, je očkování proti pneumokokům. Ale děláme to doopravdy?

Srovnání ČR a Velké Británie – jsou britští rodiče zodpovědnější?

V dětské populaci jsou závažnými pneumokokovými infekcemi nejvíce ohroženi ti nejmenší – miminka a děti do pěti let. Zvláště pro ně je tedy důležité podstoupit očkování, které je dobrovolné a měl by ho nabízet každý praktický pediatr.

Vakcíny proti pneumokokům dětem do 11 měsíců plně hradí zdravotní pojišťovna, a to v nejlevnější variantě, kterou je vakcína Synflorix. Na vakcínu Prevenar se doplácí cca 400–500 Kč. Vakcína Synflorix chrání před deseti kmeny pneumokoků, Prevenar před třinácti. V roce 2014 dostalo v České republice alespoň jednu dávku vakcíny proti pneumokokům 74 % dětí.

Je to málo, nebo moc?

Pokud srovnáme proočkovanost dětí proti pneumokokům v roce 2014 u nás například s Velkou Británií, tak tam bylo ve stejném období očkováno 94,1 % dětí. I ve Velké Británii je očkování proti této infekci plně hrazené a snadno dostupné. Výchozí podmínky jsou tedy totožné. Zájem britských rodičů o očkování proti pneumokokům je ale jednoznačně větší.

Fakta versus domněnky

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je patrné, že očkování v míře, v jaké jsou naše děti očkovány, zachránilo životy a také snížilo spotřebu antibiotik, což je velmi významné.

V roce 2015 nedošlo podle údajů SZÚ na našem území ani k jednomu selhání vakcíny, závažné pneumokokové infekci podlehly dvě děti, obě neočkované. Ve společnosti nicméně často slýcháme o selhání očkování. Tento pojem je ale prakticky vždy mylně spojován s nezávažnou infekcí kmenem, proti kterému se neočkuje. Vakcína je vyvinuta tak, aby chránila děti před závažnou infekcí – především před zánětem mozkových blan, zápalem plic a otravou krve.

Z informací SZÚ dále vyplývá, že když nastane pokles proočkovanosti, dostaví se i vzestup počtu infekcí. Vzhledem k tomu, že prevence je vždy jednodušší, levnější a pohodlnější než léčba, měli bychom se snažit tomu zabránit.

(pez)

Zdroj:
 http://content.digital.nhs.uk
www.vakcinace.eu
www.nhs.uk
https://zpravy.aktualne.cz
www.zdravotnickydenik.cz
http://www.tribune.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Očkování proti příušnicím bude mít nové schéma

Očkování proti příušnicím bude mít nové schéma

Očkování proti příušnicím čekají změny v podobě nového načasování vakcinace. Jak přesně se změní očkovací kalendář? A proč se tato úprava chystá?

Očkování proti HPV virům se bude od ledna hradit větší skupině dětí

Očkování proti HPV virům se bude od ledna hradit větší skupině dětí

Od ledna 2024 budou zdravotní pojišťovny hradit očkování proti lidským papilomavirům (HPV) větší skupině dospívajících, než tomu bylo doposud. V posledních letech proplácely vakcíny dětem ve věku 13 let, zatímco nově se bude úhrada týkat věkových skupin dívek i chlapců od 11 do dosažení 15 let. Tato změna je dána novelizací některých zákonů – o ochraně veřejného zdraví a s ním souvisejícího zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Teplotu i bolest po očkování zmírní léky, obklad a mámino pohlazení

Teplotu i bolest po očkování zmírní léky, obklad a mámino pohlazení

Obavy rodičů z nežádoucích účinků vakcín provázejí řadu dětských očkování. Většina obtíží, které mohou po očkování nastat, je ovšem mírná a během několika dní vymizí. Dětem můžete v případě nežádoucích účinků ulevit různými způsoby. Víte, co pomáhá?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková