Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!

Jedno z největších rizik rotavirových průjmů u malých dětí spočívá v dehydrataci. Jak odvodnění organismu u dětí rozpoznat i jakým způsobem je před rotavirovou gastroenteritidou chránit?

Nedostatek tekutin při rotavirovém průjmu je nutné řešit rychle!

Snadný přenos

Zánět žaludku a tenkého střeva (gastroenteritida), který je způsoben rotaviry, může být pro děti velmi rizikový. Silný průjem a zvracení představují kvůli možné dehydrataci zvýšené nebezpečí hlavně pro kojence a batolata. K potížím se může přidávat i vysoká horečka. Před nákazou ovšem nezůstávají uchráněny ani starší děti nebo dospělí – rotaviry jsou totiž nejen odolné, ale také velmi nakažlivé. „Vzhledem k vysoké infekčnosti je nákaza ostatních členů rodiny, kteří se dosud s daným kmenem rotaviru nesetkali, velmi pravděpodobná,“ potvrzuje MUDr. Petr Kadleček.

Dehydrataci nepodceňte

Pokud dítě onemocní rotavirovou infekcí, je potřeba pečlivě sledovat stav zavodnění organismu. Léčba spočívá v režimových opatřeních, srážení vysoké horečky a právě v dostatečném příjmu tekutin. Jestliže rodiče zpozorují na svém dítěti známky dehydratace, měli by co nejdříve vyhledat lékařskou péči. Co napoví?

  1. Dehydrované děti méně často močí, při pláči jim netečou slzy.
  2. Rty jsou oschlé a mohou se lepit.
  3. Děti bývají spavé a mohou mít zpomalené reakce. Přidat se může i zrychlený dech.
  4. Propadlá velká fontanela na temeni hlavy je u kojenců známkou středně těžké dehydratace.

Problémům je lepší předcházet

Rotaviry se šíří fekálně-orální cestou, proto je pečlivá hygiena rukou i domácího prostředí důležitým preventivním opatřením. Nejúčinnější ochranou je ovšem vakcinace. Ochrání 9 z 10 dětí před nejzávažnějšími formami rotavirových průjmů, musí ale být zahájena včas. Nejvhodnější dobou pro první dávku je období mezi 6. a 12. týdnem života. „Toto očkování doporučuji, protože rotaviry jsou nejčastějšími původci střevních infekcí se závažným průběhem u dětí,“ dodává MUDr. Petr Kadleček. Přestože se nejvíce rotavirových průjmů vyskytuje v zimním a jarním období, nákaza je možná kdykoliv bez ohledu na roční období.

(pak)

Zdroj: https://www.cdc.gov/rotavirus/index.html

 

Vizitka lékaře:

MUDr. Petr Kadleček

Praktický lékař pro děti a dorost, bioregulační medicína

Poliklinika SPEA, Olomouc

 

 

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Co je to HPV a proč je důležité se před ním chránit?

Co je to HPV a proč je důležité se před ním chránit?

Lidský papilomavirus, který má zkratku HPV (human papillomavirus), je nejčastější sexuálně přenosná infekce na světě. Během života se s ní setká kolem 80 % všech mužů i žen. Imunitní systém většiny z nás si s infekcí umí poradit, u některých ale může HPV způsobit závažná onemocnění. Bohužel nikdo z nás dopředu neví, jestli tohoto černého Petra nedostane zrovna on. Co si ale zjistit můžeme, jsou formy prevence proti této infekci.

Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Pět faktů o rtuti ve vakcínách. Důležité je vědět, že neškodí

Rtuť provází v souvislosti s očkováním mnoho nepřesných informací. Zaměříme se proto na všechna základní fakta o tomto prvku a vysvětlíme, zda v případě vakcinace existuje nějaký důvod k obavám.

Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl

Vakcíny a autismus? Stokrát vyvrácený nesmysl

V každém stádu se najde černá ovce. I mezi lékaři jsou takoví, kteří lžou. Lež o očkování a autismu už ale stála některé děti život.

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková