Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Čekáte, že vám poradíme, jak léčit nachlazení nebo chřipku? Tentokrát ne. Začneme o trochu dřív, tam, kde spočívá skutečné řešení nemocí – tedy u jejich prevence.

Je tu leden a venku řádí pneumokoky a chřipka. Jak se bránit?

Akutní respirační onemocnění zahrnují velký počet běžných nachlazení. Jejich průběh bývá mírný a prevence spočívá především v hygienických opatřeních a v zamezení šíření nemocí od infikovaných osob. Jsou však i vážnější infekce dýchacích cest. Proti pneumokokovým onemocněním a chřipce naštěstí máme k dispozici velmi účinnou obranu, konkrétně očkování.

Hrozba hlavně pro plíce

Navzdory dostupnosti antibiotik je pneumokok stále významnou příčinou nemocnosti a úmrtí po celém světě.

V Evropě výskyt invazivního pneumokokového zápalu plic činil 11 až 23 případů na 100 000 osob za rok, ve skupině starších osob to bylo dokonce 16 až 60 případů. Tato čísla však platila před zavedením očkování dětí a dospělých proti invazivním kmenům pneumokoků. Se snižováním cirkulace těchto kmenů v populaci se situace postupně zlepšuje. Očkování navíc chrání nejen před zápalem plic – o podrobnostech se informujte u svého lékaře.

Nehrajte zdravotní loterii!

Chřipka je akutní respirační onemocnění, obvykle doprovázené horečkou, bolestí hlavy, krku, svalů a kašlem. Vyvolávají ji viry, které se stále mění, proto není možné se proti ní nechat očkovat jednou provždy. Během epidemií se každoročně objevuje mnoho nemocných se závažným průběhem. Zejména u seniorů mívají těžké chřipky fatální následky. Sezónní vakcíny prokázaly svůj účinek v prevenci chřipky u zdravých dospělých i dětí. Chrání nejen očkované, ale i jejich okolí, které má menší pravděpodobnost, že se nakazí. Očkování je doporučováno všem, zejména osobám, které mají vyšší riziko komplikací chřipky (senioři, chronicky nemocní, těhotné ženy).

Zimní období je každoročně spojeno s nárůstem počtu infekcí dýchacích cest. Nemusíte přitom zbytečně utrácet za léky. Skutečnou prevencí s prokázaným účinkem je očkování.

(pez)

Zdroj: http://www.erswhitebook.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Potvrzeno! Očkování proti HPV infekci má smysl i po konizaci čípku

Potvrzeno! Očkování proti HPV infekci má smysl i po konizaci čípku

Na vzniku rakoviny děložního čípku se podílí infekce některými typy takzvaně vysoce rizikových lidských papilomavirů (HPV). Z výsledků výzkumů vyplývá, že viry přetrvávají v organismu i po operaci děložního čípku – očkování proti nim je však účinnou formou prevence návratu onemocnění.

Sezóna klíšťat skončila. Jak se připravit na tu další?

Sezóna klíšťat skončila. Jak se připravit na tu další?

Končí období, ve kterém jsou u nás klíšťata nejaktivnější. Vědci zveřejnili výsledky testování těchto parazitů na přítomnost lymeské boreliózy. Jak to dopadlo a kdy začít myslet na obranu proti nemocem přenášeným klíšťaty?

Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování

Už máte vybranou dovolenou? Pak je načase začít řešit očkování

Jakmile víte, kdy a kam se vydáte do zahraničí, je ten správný čas začít myslet na očkování. Do exotických zemí, ať už na dovolenou, nebo za prací, je ochrana před nemocemi nedílnou součástí ještě samotné přípravy před cestou. Co vás tedy v souvislosti s očkováním čeká?

Poradna lékaře

Dobrý den paní doktorko, Prosím o radu ohledně preočkovaní mých dvou synů. Starší, čerstvě osmiletý byl očkován s odkladem hexaximou ve schématu 2+1. posilovaci dávku dostal 8.2017. Mladší, čerstvě šestiletý má jen dvě dávky hexaximy. Druhé je 12. 2019. Naše pediatrička mě odkázala na Vás, protože jsme mimo očkovací kalendář. Jaké byste mi prosím doporučila preočkovaní. Dekuji moc za radu.

Dobrý den, odbornou autoritou pro řešení postupu v rámci očkovacího kalendáře a jeho alternativních schémat je Česká vakcinologická společnost. Ideálně na tuto společnost by se měla paní doktorka obrátit s dotazem. Předpokládám, že další očkování bude pokračovat vakcínou Boostrix nebo Adacel, obtížné je ale zvolit termín. Lze se orientovat dle hladiny protilátek, případně zvolit podobný odstup od základního očkování jako je v pravidelném očkovacím kalendáři, například 4-5 let. Pokud ještě nebyli synové očkováni proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, pak, pokud nemají kontraindikace, doporučuji podat co nejdříve první dávku. Doporučení berte pouze jako teoretické, neuvádíte nic o tom, proč došlo k odkladu očkování, zda důvodem byla zdravotní kontraindikace, alergická reakce, výrazné vedlejší účinky, či zda bylo důvodem něco jiného. Pouze s kompletní znalostí zdravotního stavu dětí lze konkrétní doporučení vydat. S pozdravem, MUDr. Hana Ševčíková